strona główna sklep kontakt

Trening z Epino Libra bazuje na od lat już znanej koncepcji terapii – treningu mięśni dna miednicy według Kegla. Badania naukowe wykazały, że ta metoda jest efektywniejsza niż inne.

Epino Libra działa jak PFX, jednak z ta różnicą , że dzięki pompce jego objętość może być zwiększana, co idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb. Po wprowadzeniu do pochwy, jego rozmiar jest dopasowywany a napięcie w formie wyniku jest łatwe do odczytania na manometrze.

Birthe Bonde: „ W każdym wypadku polecałabym Epino Libra. Balonik jest miękki i przyjemny i ma prawidłowe proporcje. Mogą go stosować wszyscy, jest bardzo wrażliwy, wskaźnik pokazuje najmniejsze napięcie.” – tłumaczenie z oryginalnego artykułu, który ukazał się w duńskim magazynie „Inform” w 2006 roku.

Birthe Bonde jest uznaną specjalistką fizjoterapii wysiłkowego nietrzymania moczu w Skandynawii.

 

Zusammenfassung Studien- und Erfahrungsberichte
Streszczenie badań i doświadczeń nad urządzeniem Epino Libra

Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu. Wyniki badań naukowych nad Epino Libra.

1. Opinia o Epino Libra odnośnie klasycznej terapii w formie treningu mięśni dna miednicy u pacjentek z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu.
Dr Christian Dannecker :Poliklinika ginekologiczna i położnicza Großhadern, styczeń 2003

Wyniki i fakty opinii Dr Dannecker:
U 60% kobiet powyżej 40 roku życia diagnozuje się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ciąża i poród są głównymi czynnikami powodującymi to schorzenie. Działania profilaktyczne takie jak trening mięśni dna miednicy mają coraz większe znaczenie. Sukces terapeutyczny tej metody został udowodniony. Trening mięśni dna miednicy dział w myśl trzech głównych zasad:

 1. odnalezienie i umiejscowienie mięśni
 2. rozpoczęcie treningu ( np. przy użyciu Perineometru – wynalazku Arnolda Kegla, 1948)
 3. wprowadzenie treningu do codziennej rutyny

Epino Libra:

 1. działa jak Perineometr
 2. przeprowadza trening zgodnie z indywidualnie regulowanym naciskiem
 3. sygnalizuje Biofeedback
 4. oferuje tanią alternatywną formę treningu mięśni dna miednicy

2. Wzrost efektywnych wyników treningu poprodowego mięśni Kegla przy pomocy Epino
Irini Papadopulou, położna, Ottobrunn, Grudzień 2002

Wyniki i fakty opinii I.Papadopulou:

 • urządzenie treningowe Epino motywuje do codziennych ćwiczeń
 • mięśnie dna miednicy stają się silniejsze już o 60 % w ciągu regularnego trzytygodniowego treningu
 • dwie trzecie pacjentek już po 3 tygodniach ćwiczeń z Epino przestała skarżyć się na dolegliwości nietrzymania moczu
 • u 61% pacjentek zaobserwowano poprawę samopoczucia
 • trening przy pomocy Epino optymalnie wspiera gimnastykę poporodową

Anwendungsbeobachtung Hebamme Frau Papadoupolou.

Opis doświadczeń stosowania urządzenia Epino Libra przez Panią Papadoupolou.


Wzrost efektywności treningu poporodowego, mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) przy użyciu EPINO.

Irini Papadopoulou, położna stacjonarna, Ottobrunn, grudzień 2002


Grupa ochotniczek (34 kobiet), w której 76% posiadało problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu intensywnie trenowała z urządzeniem Epino. Dwie trzecie ćwiczących Pań była w stanie już po trzech tygodniach treningu pozbyć się problemu nietrzymania moczu.

Latem 2001 roku w ramach zajęć gimnastyki regeneracyjnej 34 kobiet zdecydowało się na trening z urządzeniem Epino Libra. Wśród nich znalazło się 44% pan po pierwszym porodzie, 38% po drugim i 18% po wielokrotnym połogu. 76% z nich skarżyło się na problem z niekontrolowanym oddawaniem moczu.

Już po pierwszym tygodniu dało się stwierdzić pozytywne rezultaty:

 1. Epino motywowało kobiety do treningu także samodzielnego w domu.

 2. Podczas treningu uczucie napięcia przy wprowadzeniu balonika do pochwy, umacniało przekonanie prawidłowości trenowanych mięśni. Manometr dodatkowo potwierdzał przekonanie wymiernego efektu, co przez 91% kobiet było odebrane jako wyjątkowa motywacja. Kobiety, które miały wcześniej problem z odnalezieniem właściwych mięśni uznały balonik i manometr za bardzo pomocne.

 3. Uczestniczki same wyznaczały sobie porę ćwiczeń, by czuć się swobodnie i większość z nich często przekraczała wymagany czas treningu.

 4. 82% kobiet określiły materiał z jakiego składa się balonik zdecydowanie za przyjemny i 59% z nich nie miało trudności z umiejscowieniem go we właściwym miejscu.

 5. Instrukcje obsługi zostały w 97% uznane za łatwe i zrozumiałe.


WNIOSKI:

Byłam pod wrażeniem, że już po trzech tygodniach ćwiczeń, napięcie mięśni według manometru wzrosło o 60%, i że kobity trenowały średnio 5,6 razy tygodniowo. Tylko 29% kobit wciąż narzekała na niekontrolowane oddawanie moczu. 56 % kobiet uznała trening za bardzo przyjemny i pomocny, a 61% uczestniczek stwierdził, że ich samopoczucie znacznie się polepszyło.

W związku z powyższym trening z urządzeniem EPINO wydaje się świetnie uzupełniać fizjoterapię regeneracyjną. W szczególności jest on pomocny u kobiet z dalece rozwiniętym osłabieniem mięsni dna miednicy, które mimo poprzednich prób fizjoterapii wciąż mają problem ze zlokalizowaniem obszaru wymagającego trening.

 

Opinia lekarska dla urządzenia Epino Libra jako dodatku terapeutycznego w ramach konserwatywnej fizjoterapii mięśni dna miednicy w przypadkach nietrzymania moczu.


Dr Christian Dannecker, Ordynator Kliniki Urologiczno - Ginekologicznej Uniwersytetu w Monachium – Großhadern

Dyrektor: Prof. Dr med. Hermann Hepp


Pod pojęciem "nietrzymanie moczu" rozumiemy bezwiedne (niezależne od naszej woli) wyciekanie moczu przez cewkę o takiej częstości i w takiej ilości, że staje się to istotnym problemem zdrowotnym lub społecznym. Nietrzymanie moczu można podzielić na kilka rodzajów: tzn. niestabilność wypieracza (niestabilny pęcherz, pęcherz spastyczny, czyli o wzmożonym napięciu), wysiłkowe nietrzymanie moczu (niewydolność zwieracza), nietrzymanie ze stałym wypływem z przepełnionego pęcherza (arefleksja wypieracza, pęcherz atoniczny), nietrzymanie czynnościowe oraz jatrogenne (wywołane przekonaniem o chorobie pęcherza).


Problem nietrzymania moczu to częsty problem jednak wciąż znajdujący się w obszarze tematów tabu. Szacuje się że 60% kobiet powyżej 40 roku życia cierpi na to schorzenie. Dolegliwości tych kobiet są często bardzo bolesne, a mimo to tylko połowa pacjentek szuka pomocy medycznej.


Znanymi czynnikami ryzyka jest więc płeć, wiek, a także (chociaż nie w pełni udokumentowanymi) zakażenia układu moczowego, menopauza, brak aktywności fizycznej po porodach, zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, niektóre choroby (np. przerost gruczołu krokowego, zapalenia pochwy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, niewydolność krążenia), alkoholizm oraz pewne leki. Jedną z najważniejszych przyczyn tej choroby to ciąża i poród. Prawie 38% kobiet skarży się na niekontrolowane oddawanie moczu po porodzie. 5 lat po porodzie 25% do 75% matek jest dotknięta tym problemem.


Wymiar ekonomiczny tego schorzenia jest również znaczący. 10-20% wszystkich zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w klinikach ginekologicznych maja związek z nietrzymaniem moczu. Tylko USA kosztowały te zabiegi w roku 1995, 26,3 miliarda dolarów. Wzrastają także koszty materiałów pomocniczych takich jak specjalne wkładki ochronne. W Niemczech oblicza się te wydatki na sumę 1 miliarda euro rocznie. Dlatego też działania profilaktyczne nabrały dużego znaczenia.


Istnieje wiele możliwości i form terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, takie jak : fizjoterapia, zmiana trybu życia, środki farmakologiczne, a w ostateczności zabieg chirurgiczny.


Trening mięśni dna miednicy jest jednak najczęściej stosowanym klasycznym sposobem terapii. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie muskulatury i tym samym optymalizacja koordynacji organów układu moczowego. Zalecając trening zaobserwowano:

 1. silna i wytrenowana muskulatura dna miednicy zmniejsza nacisk na cewkę moczową, co powoduje zatrzymanie niekontrolowanego oddawania moczu np. podczas kaszlu

 2. wzmocnione mięsnie dociskają cewkę do spojenia łonowego, co także uszczelnia jej ujście.

 3. trening mięśni dna miednicy poprawia także koordynację skurczy mięśni, co może zapobiec nagłemu obsunięciu się cewki.

W rzeczywistości udowodniono wzrost częstotliwości skurczy o 200 do 250 milisekund, co w rezultacie poprawiało funkcje muskulatury dna miednicy takie jak: nośność, utrzymanie organów moczowych i rozrodczych we właściwym miejscu, stabilizacja sylwetki i ruchu ciała, rolę seksualności i ciąży.


W rezultacie udowodniono sens treningu muskulatury dna miednicy. Ten rezultat został także potwierdzony w analizie Czochrane Library: „Pelvic floor muscle training appeared to be an effective treatment for adult women with stress or mixed incontinence. Pelvic floor muscle training was better than no treatment or placebo treatments.” (całość tekstu dostępna na naszej stronie jako pdf). Wysiłkowe nietrzymanie moczu ustępuje w dwóch trzecich przypadków. Stwierdzono także pozytywny wpływ na zwieracze analne, poprawę seksualności i ogólnego samopoczucia, pacjentki odczuwały większy życiowy komfort. Jednak najważniejszy rezultat treningu to, uniknięcie w większości przypadków potrzeby zabiegu chirurgicznego.


Trening mięsni dna miednicy odbywa się trzystopniowo:

 1. świadome odnalezienie mięśni, które należy wyćwiczyć ( 30% kobiet ma z tym problem)

 2. celowy świadomy i regularny trening wzmacniający mięśnie

 3. wdrożenie planu treningowego do codziennej rutyny

Właśnie w drugim etapie szczególnie sensowne jest załączenie przyrządów wspomagających, takich jak Epino Libra, bądź elektrostymulacja lub piłki.


Łatwe w samodzielnym zastosowaniu są dopochwowe baloniki połączone z manometrem. Już w 1948 roku Arnold Kegel zastosował u 64 kobiet tego typu urządzenie zwane perinometrem.


Epino Libra składa się z:

(1) dopasowującego się anatomicznie, nadmuchiwanego balonika silikonowego,

(2) pompki ręcznej,

(3) wskaźnika ciśnienia,

(4) zaworu regulacji dopływu powietrza oraz

(5) przewodu doprowadzającego.


Urządzenie działa jak perinometr i nadaje się do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Dodatkowo jego elastyczny balonik dopasowuje się znakomicie i umożliwia skuteczny indywidualny trening. Dodatkowo manometr umożliwia kontrolę napięcia mięśni (tak zwana funkcja Biofeedback), dzięki której osiągany wynik jest łatwy do zmierzenia. To wszystko opisał już wcześniej w 1948 roku Arnold Kegel. Możliwe, że wynik podany przez urządzenie elektroniczne będzie dokładniejszy, jednak zaletą Epino Libra jest indywidualne dopasowanie ułożenia balonika i indywidualne dopasowanie nacisku na balonik.


Podsumowując można powiedzieć: Epino Libra bazuje na od lat znanej metodzie terapii dolegliwości wysiłkowego nietrzymania moczu i jest to z pewnością bardzo skuteczna metoda leczenia tego schorzenia.

LITERATURA ( patrz oryginał ).

zamów epi-no delphine

Logotypy.com - projektowanie logo, identyfikacja wizualna